Robert Raponja

DUGONJA TRBONJA I VIDONJA

AUTORSKI TIM

Redatelj i dramski pedagog: Robert Raponja
Skladateljica i glazbena suradnica: Arinka Šegando
Dramaturginja i suradnica na tekstu: Tatjana Šuput
Scenografkinja: Breza Žižović
Kostimografkinja: Marineia Jeromela
Koreografkinja: Petra Blašković
Oblikovatelj svjetla: Dario Družeta

 

 

IGRAJU

Dugonja: Franjo Tončinić / Nenad Pavlović
Trbonja: Luka Juričić
Vidonja: Ugo Korani ‘ Filip Lugarić / Dan Pauletta Dardan Agaj / Filip Blažević Marin Janković
Ivo: Luka Mihovilović / Matija Ljuba / Marko Costantini
Vila: Lućija Travičić / Sena Hašimbegović / Ana Rumak
Baba/Kraljevna: Lara Živolić / Dina Cvek / Elena Orlić / Kristina Kamenčić
Vještica: Romina Vitasović
Vještičine sluge: Marko Braić, Jan Franjul, Valentin Jurić, Lukas Jovanović, Teo Frgačić, Dorian Matošević Građanke i seljanke: Martina Jurki, Megi Kožul, Franka Hlubocki, Leana Alić, Petra Rajko, Sanja llić, Mia Jerman, Tajana Radulović, Martina Mileta, Martina Kolar, Danijela Jaklin, Ivona Dučić, Anita Knežević, Leila Abdelghani, Hermina Mazzanti, Nina Križan, Marina Škabić, Frederika Koroman, Gordana Matana, Dunja Račić, Milica Stojanović, AdrijanaBeletić, Tanja Cukon, Simona Bere, Noemi Voschion, Sara Sijan, Lucia Berc.Nicole Amanda Balać, Mila Vrbanić, Egon Stančir, Dominik Dolenc, Andrej Aljić, Sunčica Horvat, Lucija Čurković, Jelena Drobnjak, Mattias Stojanović, Anamarija Mrvoš, Bruno Martinović Gabrijel Mikulaco, Lejla Jovanović, Ema Hošnjak, Anita Petrić

0 predstavi

Ovaj omiljeni dječji dramski tekst o smiješnim ali i opasnim dogodovštinama trojice neobičnih junaka, Dugonje, Trbonje i Vidonje, Mladen Širola napisao je 1955. godine. Autor je bio i prvi redatelj svoga komada, čija prva izvedba je bila prilikom početka rada Dječjeg kazališta Dubrava u Zagrebu, što ga je osnovao njegov prvi umjetnički voditelj, a to bio upravo Mladen Širola. Od tada, ovaj igrokaz je stalno prisutan na pozornicama dječjih kazališta u Hrvatskoj, jer ta bajka, svojim zanimljivim junacima i pričom, uvijek jednako privlači djecu svih generacija. Ova simpatična trojka, zajedno s mladićem Ivom, kreće u zajedničku akciju, žaleći osloboditi svoj grad i sugrađane, od tiranije zle Vještice. Uz mnogo dobre volje, humora, pjesme, igre, ali i pogrešnih koraka i nesnalaženja, ovi junaci nadilaze vlastite nevolje i mogućnosti, pomažući drugima. Ova priča ima sve odlike bajke: i dobru Vilu, i zlu Vješticu, i Kraljevnu u nevolji i mladića-koji će zbog svojih vrlina— daleko dogurati, i čaroliju kojom se stvari i ljudi pretvaraju u nešto drugo _ dodirom štapića, a tu su i tri smiješne dobričine, koje, iako nespretnjakovići, znatno pomažu čaroliji, pa time i bajkovitosti. I eto likova kakve djeca vole. A ako tome dodamo puno akcije, napetosti, glazbe i pobjede dobra nad-zlom,  –  eto i priče kakvu djeca vole.
lako zabavan, ovaj tekst ima i svoju poučnu stranu, jer podstiče osjećaj brige i zanimanja za tuđe patnje i nevolje. Kako pomoći sebi? Tako da pomogneš drugome. Kako liječiti svoju tugu? Tako da usrećuješ druge, u skladu s idejom da je dobročinstvo jedino blago koje se uvećava davanjem…
Učinili smo neke izmjene teksta; likovi su ostali isti, priča je veoma malo izmijenjena, ali se rečenice prilično razlikuju od onih što ih je Mladen Širola napisao. Tako se to radi u kazalištu: tekst se prilagođava mogućnostima glumaca i ukusu publike, stilu redatelja i duhu vremena. Željeli smo izmjenama doprinijeti da predstava bude još zanimljivija i dopadljivija, te smo joj dodali i glazbu i songove, koje autor u svom originalnom tekstu nije predvidio…
Tatjana Šuput

Video projekcije: Staša Igrutinović
Izrada kostima: Krojački obrt Matea
Izrada scenografije: Radionica INK
Dugonju uvježbao hodanje: Omar Ivančić

Broj izvedbi predstave

PREMIJERA:

12.12.2006. INK

 

REPRIZE:

12.12.2006. INK
13.12.2006. INK
14.12.2006. INK
15.12.2006. INK
16.12.2006. INK
18.12.2006. INK
19.12.2006. INK
20.12.2006. INK
20.12.2007. INK