
DRAMSKI STUDIO
REDOVNE AKTIVNOSTI DRAMSKOG STUDIJA INK
(Voditelji: Marijana Peršić i Luka Mihovilović)
SCENSKE IGRE
Kroz raznolike igre, vježbe i improvizacije, djeca se na zabavan i kreativan način upoznaju sa svijetom scenskog stvaranja i izvođenja. Uče prve kazališne pojmove i osnove dramskih tehnika, razvijaju maštu i samopouzdanje kroz igru uloga, pripovijedanje i zajedničko osmišljavanje scena.
Osim osnovnih dramskih aktivnosti, djeca se upoznaju s dramatizacijom poznatih bajki, basni i priča, koje nastaju iz improvizacije. Kroz takav pristup, razvijaju svoju kreativnost i sposobnost izražavanja, istovremeno učeći promišljati o svijetu koji ih okružuje.
- skupina 1 / SCENSKE IGRE 1 – Okuplja učenike 1. i 2. razreda osnovnih škola.
- skupina 2 / SCENSKE IGRE 2 – Okuplja učenike 3. i 4. razreda osnovnih škola.
DRAMSKI PRAKTIKUM
Kroz raznolike dramske tehnike i metode, poput improvizacije, kazališta slika, kreativnog pisanja, rada na tekstu, priči, liku i ulozi, polaznici produbljuju svoje razumijevanje scenskog izraza.
U sigurnom i poticajnom prostoru dramskog rada razvijaju se vještine kritičkog mišljenja i timske suradnje. Savladavaju se vježbe usmjerene na govornu radnju, artikulaciju, snagu i tehniku glasa dok vježbe improvizacije omogućuju spontano i kreativno istraživanje glumačkog izraza.
Cilj rada je potaknuti polaznike na aktivno stvaranje, osmišljavanje i izražavanje vlastitih ideja, čime se kazalište gradi kao prostor osobnog i zajedničkog otkrivanja.
- skupina 3 / DRAMSKI PRAKTIKUM 1 – Okuplja učenike 5. i 6. razreda OŠ.
- skupina 4 / DRAMSKI PRAKTIKUM 2 – Okuplja učenike 7. razreda OŠ.
- skupina 5 / DRAMSKI PRAKTIKUM 3 – Okuplja učenike 8. razreda OŠ.
- skupina 6 / DRAMSKI PRAKTIKUM 4 – Okuplja učenike SŠ.
- skupina 7 / DRAMSKI PRAKTIKUM 6 – Okuplja punoljetne osobe.
- NAPREDNA GRUPA DRAMSKOG STUDIJA – Okuplja polaznike srednjoškolskog uzrasta koji su odabrani putem audicije i pohađaju pojačani program.
KAZALIŠTE ZA STARIJU DOB (60+)
Radionica Kazalište za stariju dob zamišljena je kao integrirana platforma koja potiče kreativnost, izražavanje i druženje. Kroz različite kazališne forme, polaznici imaju priliku upoznati i otkriti vlastiti izvedbeni i glumački potencijal, razvijati tehnike improvizacije i pripovijedanja.
Ova radionica nije samo prilika za kreativno izražavanje, već i vrijedna podrška mentalnom zdravlju, samopouzdanju i ukupnoj kvaliteti života. Glumačke igre pružaju radost, smijeh i opuštanje, dok aktivnosti poput učenja teksta i improvizacije aktiviraju memoriju i potiču mentalnu agilnost, čime se njeguje i jača um.
Forum-kazalište je interaktivna kazališna forma koja potiče publiku na razmišljanje i djelovanje. Dio je metode kazališta potlačenih, koju je razvio brazilski redatelj Augusto Boal kako bi potlačenima, onima bez glasa u društvu, omogućio izražavanje i dijalog kroz kazalište.
Dramski studio INK od 2003. godine koristi forum-kazalište kao sredstvo za aktivno uključivanje mladih u promišljanje društvenih problema, ali i kao glumačku vježbu improvizacije, partnerske igre i razvijanja scenske prisutnosti.
DRAMAPRAKSA
Dramapraksa je prošireni edukativni program Dramskog studija INK, osmišljen s ciljem da polaznicima pruži uvid u različite pristupe i metode dramskog stvaranja. Program potiče kreativnost, samostalnost i razvoj vlastitog izraza kroz rad na dramskim zadacima, kratkim formama i autorskim materijalima, kao i kroz promišljanje o kazalištu kao umjetničkoj i društvenoj praksi.
Glavni cilj Dramaprakse je osnažiti mlade stvaraoce da razviju vlastitu kazališnu estetiku, kritički pristup radu, kako vlastitom tako i tuđem, te samopouzdanje i autorski potencijal.
DRAMALAB
DramaLab je izborni program Dramskog studija INK, zamišljen kao prostor dodatnog obrazovanja i istraživanja u području dramske umjetnosti.
U okviru “dramskog laboratorija” organiziraju se projekcije kazališnih i filmskih ostvarenja, uz analize i diskusije koje potiču promišljanje o kazalištu iz različitih perspektiva.
Program uključuje predavanja i razgovore s relevantnim umjetnicima, istraživanje povijesti kazališta i različitih stilova glume i režije, kao i praktične radionice s gostujućim pedagozima i redateljima.
DramaLab također pruža podršku polaznicima koji se pripremaju za prijemne ispite na umjetničkim akademijama, kroz individualni rad i specijalizirane pripreme.
Kazališni sat je edukativna aktivnost koju pod stručnim vodstvom umjetničkih pedagoga organizira Istarsko narodno kazalište s ciljem da sugrađani, osobito školarci, što bolje upoznaju samu zgradu kao i djelatnosti kazališta.
Tijekom vođenja, posjetitelji imaju priliku saznati povijest same zgrade te upoznati njezinu baštinsku, estetsku, umjetničku i društvenu vrijednost. Obilazeći prostorije koje nisu u redovitom kazališnom programu dostupne publici, poput prostora iza pozornice, same pozornice, garderoba, kabina za ton i svjetlo, sudionici dobivaju uvid u organizaciju i tehničku stranu kazališnog života.
Također, upoznaju se s ljudima koji svakodnevno rade u kazalištu na raznim poslovima te se detaljnije upoznaju s programom i različitim funkcijama kazališta, uključujući i njegovu ulogu kao galerijskog prostora.